שפת גוף – כך תדעו לקרוא את הלקוח שלכם

עובדים בשירות לקוחות או במכירות ורוצים לדעת מה הלקוח שלכם חושב עליכם? אם הוא מחבב אתכם או לא, משקר או אומר את האמת, מתעניין או משתעמם ממה שאתם אומרים?

אם עניתם בחיוב, המאמר הזה בדיוק בשבילכם – פה תמצאו כמה טיפים שימושיים מאוד בשבילכם. לפי שפת הגוף של הלקוח, תוכלו לקרוא את התחושות שלו ולהבין מה הוא מרגיש, שכן שפת הגוף מספרת סיפור. לכל הטיה של הראש, לכל תנוחה של הגוף, יש משמעות.

לאחר שתרכשו קצת תרגול ומיומנות בקריאת שפת גוף, תוכלו לנצל את הידע הזה לטובתכם. אם שפת הגוף של הלקוח משוחררת וידידותית, סימן שאתם בכיוון הנכון. אך אם היא מסוגרת ומתגוננת – אולי כדאי לשנות גישה או לבדוק מדוע הלקוח מסתייג מכם.

לפניכם מילון מקוצר לשפת גוף:

.

מגננה

כשהלקוח שלכם נמצא במגננה, שפת הגוף שלו תהיה סגורה – הוא ישלב את ידיו על החזה או ישכל רגליים.

.

חוסר סבלנות

שימו לב לידיו של הלקוח, שכן הן מגלות הרבה על תחושותיו. אם הוא חסר סבלנות, הוא יתופף עם האצבעות על השולחן, ישחק עם עט, ינדנד את הרגליים או יעביר משקל מרגל לרגל.

שעמום

כשהלקוח משחק לעצמו בשיער, מסתיר פיהוק בכף היד, משפשף את העיניים או משעין את הראש על כף היד כדי לא ליפול ולהירדם, סימן שאתם משעממים אותו.

גישה חיובית ועניין

כשהלקוח מרגיש בנוח במחיצתכם, שפת הגוף שלו תהיה משוחררת, פתוחה וידידותית. הוא ישען קדימה. חשוב לדעת שהמרחק של הלקוח מעיד על הגישה שלו כלפיכם. ככל שהגוף שלו מוטה כלפיכם, כך המחשבות שלו יותר חיוביות. יתכן שהראש שלו יהיה מוטה מעט הצידה. הזרועות יהיו פתוחות והוא יניע את הידיים בחופשיות.

מציאת חן בעיני הלקוח

כשהלקוח מחקה את שפת הגוף שלכם כמו במראה, סימן שמצאתם חן בעיניו. כדי לבדוק אם זה אכן נכון, שנו את התנוחה שלכם וראו אם הוא עושה כמוכם.

זה עובד גם הפוך: אם אתם רוצים שלקוח יחבב אתכם, חקו את שפת הגוף שלו וכך תגרמו לו להרגיש יותר בנוח.

הבעות פנים:
כדי שתוכלו לקרוא את הלקוח שלכם, חשוב לשים לב גם להבעות פניו:
קשר עין

אם הלקוח נמנע מליצור עימכם קשר עין ומביט הצידה, יתכן שדעתו מוסחת והוא מרחף בעולם אחר. אם הוא מביט בכם במבט ממושך, לא נעים וארוך, יתכן שהגישה שלו אגרסיבית. כדאי גם לשים לב לגודל האישונים. אישונים מורחבים הם סימן לעניין, או פחד. כמובן, גם סמים יכולים לגרום לאותו אפקט.

שפתיים

אם הן נוטות כלפי מטה או קפוצות בחוזקה – מחשבותיו שליליות. אם הן פונות כלפי מעלה, בסוג של חיוך קטן – מחשבותיו חיוביות. אגב, תוכלו להבחין בקלות אם מדובר בחיוך אמיתי, "אורגינל", או חיוך מזויף. חיוך אמיתי מערב את השרירים לצד העיניים ונעלם לאט ולא במהירות ובפתאומית.

.

ידיים

אם הידיים נשלחות לפה כשהוא מדבר, יתכן שהלקוח משקר לכם.

לסיכום, אנו מקווים שבפעם הבא שתשבו עם לקוח, תזכרו את המאמר הזה ותשימו לב לדרך הלא מילולית שבה הוא מתקשר עימכם. כמובן, בהתחלה יתכן שתטעו בקריאת הסימנים. לקוח שמעביר את המשקל שלו מרגל לרגל, ייראה לכם חסר מנוחה ועצבני, בזמן שלמעשה, אולי הוא פשוט צריך לשירותים. לקוחה שמשלבת ידיים על החזה תראה מסוגרת, אבל אולי קר לה מהמזגן. לקוחה אחרת תשחק עם השיער במחווה שאולי תפרשו כשעמום, בזמן שבעצם היא מנסה לפלרטט איתכם… כמו בכל שפה, עם הניסיון והוותק תשלטו טוב יותר בשפת הגוף.

.

***
מוגש בשיתוף Reut One – החופש לבחור את הטוב והמתאים ביותר. Reut One הינה בית פתרונות בתחום מערכות CRM המתמחה ביישום, פיתוח והטמעת מערכות CRM.

מערכת CRM

  • Add Your Comment


דילוג לתוכן