נשארים בבית עם אמא: יתרונות וחסרונות של לגור עם ההורים

זוגות רבים בוחרים לחזור ולגור עם ההורים. כשיוקר המחיה גבוה ומחירי הנדל"ן לא מפסיקים לנסוק, אין זה מפתיע כלל.

אם גם אתם מתלבטים אם לחזור ולגור עם ההורים, חשוב שתדעו שאמנם יש יתרונות רבים למגורים המשותפים, אך מצד שני, יש גם לא מעט חסרונות.

.

בואו ונתבונן ביתרונות ובחסרונות מקרוב:

יתרונות

חסכון כלכלי – ללא ספק החיסכון הכלכלי הוא היתרון המשמעותי הגדול ביותר. אתם חוסכים לעצמכם דמי שכירות, תשלומים שוטפים (ארנונה, חשמל, כבלים, מים וכו'), קניות ועוד. תוכלו אף לחסוך סכום התחלתי לרכישת בית. מגורים אצל ההורים יטיבו מאוד עם זוגות ומשפחות שנמצאים בחובות.

עזרה עם הילדים – אם יש לכם ילדים, ההורים עשויים לעזור לכם בבייביסיטר ואתם תיהנו מכמה רגעים יקרי ערך של שקט.

מנוחה ממטלות הבית – כשאתם גרים אצל ההורים, אתם משוחררים ממטלות מעיקות למיניהן שקשורות בתחזוקת הבית. שוטפים לכם את הכלים, עושים לכם כביסה, קניות, בישולים, ניקיונות וכו'…

נוחות – אין כמו לגור בבית של אמא ואבא שבו גדלתם. אתם מוקפים באהבה. ההורים דואגים לכל צרכיכם. אתם מכירים את סביבת המגורים כמו כף ידכם ומרגישים בה נוח מאוד.

חסרונות

התערבות – ברגע שאתם עוברים לגור אצל ההורים, אתם למעשה נתונים תחת חסותם. המגורים המשותפים יכולים לתת להורים לגיטימציה להתערב בנושאים האישיים שלכם. הבעיה נפוצה במיוחד עם נשים שנאלצות לגור עם החמות. תמיד יש לה מה לומר על גידול הילדים, הזוגיות והבעל ה"מסכן" שהאישה לא דואגת לו מספיק. עם כל ההערות האלו ובן הזוג שתקוע באמצע – הדרך לפיצוץ קצרה מאוד.

.

מבוכה – יתכן שתתביישו להודות בכך שאתם מתגוררים אצל ההורים ואף תימנעו מלהזמין הביתה חברים. אולי גם הערך העצמי שלכם יפגע – תרגישו תלותיים ולא עצמאיים.

היעדר פרטיות – אפילו אם יש לכם יחידת דיור אצל ההורים, הפרטיות שלכם תיפגע באופן משמעותי. ההורים וקרובי משפחה אחרים תמיד יכולים לקפוץ אליכם לבקר (מה שעלול לעצבן את בן/בת הזוג) כך שתשכחו מלהסתובב בבית עם תחתוני בוקסר, לריב בקולי קולות או לעשות דברים אחרים…

תסכול מצד ההורים – ההורים עלולים להיות מתוסכלים, גם מחוסר הפרטיות שלהם וגם מהעובדה שהם צריכים לממן אתכם.

תחושה מעיקה – אם תגורו אצל הוריו של בן/בת הזוג, תרגישו כאילו שאתם אורחים. זה לא באמת הבית שלכם.

לסיכום, אנחנו מציעים לבחון לעומק את כל אופציות המגורים שעומדות לפניכם, לפני שאתם ממהרים לארוז את המזוודות ועוברים לגור אצל ההורים. זכרו שהשיקול של החיסכון הכלכלי הוא לא הכל. אם המעבר יוביל לגירושים, יהיו לכם הרבה יותר עלויות ממה שאתם יכולים לדמיין…

אז אם החלטתם על מגורים משותפים, כדאי מאוד שתהיה לכם תוכנית כלכלית מתי תוכלו לעזוב – לדוגמה, מתי תסיימו להחזיר חובות והלוואות, כמה כסף לחסוך בכל חודש לדירה – אלא אם כן אתם רוצים להתנחל לתמיד בבית הורים, (מידע נוסף תוכלו למצוא באתר http://www.hayalaw.com/)

והכי חשוב – ולא משנה איזו אופציה תבחרו – חשוב שתפיקו מהמצב שלכם את המיטב.

***
המאמר נכתב בשיתוף עו"ד גירושים יעקב בלס – משרד עורכי דין לענייני משפחה וגירושים.

 

  • Add Your Comment


דילוג לתוכן