קרואטיה המוזרה

לכל ארץ יש מוזרויות משלה. הפעם נבקר בקרואטיה – ארץ שרבים מאיתנו עוד לא מכירים מספיק. הנה שישה סיפורים מוזרים מהארץ היפה הזו.

לגרד את הבוהן למזל

 
.

 

זהו הפסל של הבישוף גרגור נינסקי שחי במאה העשירית וזכה לתהילת עולמים כי הוא התעקש לקיים את המיסה בשפה הקרואטית. זה לא הדבר המוזר לגביו – אנשים מתפללים כל יום ברחבי העולם ואף אחד לא חושב שזה מוזר. הדבר המוזר הוא שאם תעמדו מספיק זמן ליד הפסל הזה – שנמצא בספליט ליד ארמון דיוקטליאנוס – תראו אנשים משפשפים את הבוהן של גרגורי. למה? מסתבר שזה מביא מזל.

 
.

 

מלכת היופי היא עז

 
.

 

לא ברור לי עד עכשיו אם הייתה זו יוזמה חד-פעמית של כפרים או שמדובר במסורת ארוכת שנים. כך או כך התקיימה תחרות יופי בין עיזים כדי לבחור את היפה מכולן. העיזה המנצחת קיבלה ככל הנראה פרס: כובע, אותו היא אחר כך אכלה. בכל מקרה זה קרה במחוז איסטריה – מקום ששווה לבקר בו ולא רק בגלל העיזים היפות שבהן הוא מפורסם.

הילד המגנטי

 
.

 

זהו איוון סטויולג'וקביץ'. לילד יש כוחות מיוחדים: הידיים שלו פולטות חום והגוף שלו מגנטי. יש לו גם כוחות ריפוי והוא יכול לשאת, לפי מקורות מקורבים למשפחה, עד עשרים וחמישה קילוגרם של כלי בית שונים – מסכו"ם ועד מחבתות ואפילו קומקום, בשעת הצורך. ערכת קפה ניידת שעדיין לא עמדה במבחנים מדעיים מלאים.

למתעניינים: הדיילי טלגרף פרסם כתבה על הילד המופלא (כולל וידאו) ואילו אחרים החלו לפקפק בכוחות שלו.

המתאגרף שהרביץ לשופט


.

זה קרה במהלך תחרות אגרוף של חובבים כשהמתאגרף הקרואטי קריסטן ראדאן לא אהב ככל הנראה שהשופט מתערב לו באמצע הקרב. השופט שרד את האגרוף והרחיק את הקרואטי. הפסד בנוקאאוט?

הזמרת ונעל העקב שלה

רבים מאיתנו מכירים היטב את קרואטיה מהאירווזיון. כמובן שמוזיקה היא עניין תרבותי ומה שיראה מוזר בעיננו אולי יראה טבעי ומקסים בעיני מי שגדל בתרבות אחרת. זה לא משנה את העובדה ששיר על נעלי עקב עם המילים "אפריקה, פפריקה" עשוי להיראות קצת מוזר בעיננו.

.

.

המוזיאון למערכות יחסים כושלות

 
.

 

המוזיאון הזה שוכן בזגרב, באזור יפה ועתיק. האוסף במקום כולל, כפי ששמו מעיד עליו כה יפה, מזכרות ממערכות יחסים כושלות של אנשים שונים שתרמו אותן למוזיאון. הוא החל מזוג אוהבים שנפרדו בשנת 2003 שרצו לשמור את המזכרות מסיפור האהבה בן ארבעת השנים שלהם ולאחר מכן הציעו לחברים ומכרים לצרף חפצים לאוסף. המוזיאון מצא לו מקום קבוע בשנת 2011.

 
.

 

הגרזן בתמונה נתרם על ידי אישה בגרמניה. הוא שימש אותה לניפוץ הרהיטים של אהובתה שעזבה אותה לטובת אישה אחרת.

 
.

 

אל תהססו לנסוע לקרואטיה, כמובן: חוץ מדברים מוזרים יש שם גם נופים מדהימים, גם אם יש בהם נינוח עדין של מוזרות. אולי זה פשוט קסם.

 
.

 

***

מוגש בחסות סביב עולם – תיירות ללא גבולות בארץ ובעולם.

טיול מאורגן לקרואטיה

  • Add Your Comment


דילוג לתוכן