מעופפת, אוטומטית ובלי גלגלים: באיזו מכונית חדשה ניסע בעתיד?

אנחנו חיים בעולם של מכוניות ולכן אין זה מפתיע שאנחנו מתקשים לדמיין עולם בלי מכוניות. כיוון שאנחנו בטוחים שתמיד תהיינה מכוניות בעולם נותר רק לתהות אילו מכוניות נראה בעתיד. הנה כמה סוגים של מכונות עתידניות שנולדו בדמיון האנושי.

המכונית המעוצבת

לפעמים מכונית עתידנית היא פשוט מכונית מעוצבת יפה. לפעמים זו פשוט מכונית שמצוירת מאוד יפה.
.

 

חברות המכוניות מציגות מדי פעם דגמי קונספט שאמורים לספר לנו כיצד יראו מכוניות העתיד. לפעמים מדובר בדגמים שבאמת עובדים עליהם, לפעמים מדובר בדגמים שרק נועדו למשוך תשומת לב ליצרנית המכוניות. דוגמה נהדרת למכונית קונספט עתידנית היא האוזון: מכונית שהיא לא רק מגניבה בטירוף אלא גם ידידותית לסביבה.
.

 

מכונית מעופפת

המאפיין הכי נפוץ של מכונית העתיד הוא התעופה. אף אחד לא בטוח איך היא תיראה, המכונית של העתיד, אבל כמעט כולם חושבים שהיא תעוף.

ב-1923 חזו שב-1973 אנחנו ניסע במכונית המעופפת הזו:
.

 

זה לא בדיוק קרה.

ככה נראית מכונית מעופפת בסדרה מצוירת משנות השישים:
.

 

מכונית מעופפת מפורסמת מאוד היא צ'יטי צ'יטי בנג בנג – המכונית שנולדה בספרו של איאן פלמינג (כן, ההוא מג'יימס בונד) ועברה אחר כך גם לסרטים.
.

 

ובסרט "האלמנט החמישי" ניתן לראות דוגמה מוצלחת למכונית מעופפת עתידנית ששומרת על עיצוב של מכוניות משנות התשעים (בעתיד יצליחו לפתח טכנולוגיה של מכונית מעופפת אבל הם לא יתקדמו הרבה בקטע של עיצוב מכוניות.)
.

 

הבאטמוביל, המכונית של באטמן לא תמיד הייתה מכונית מעופפת אבל היא תמיד הייתה מכונית עתידנית – מכונית שאולי איננה ידידותית לסביבה אבל היא בעיקר לא ידידותית לאנשים רעים.
.

 

המכונית הזו השתנתה לאורך השנים ותמיד העניקה חזון של מכונית העתיד בהתאם לתקופה שבה היא דומיינה.

לא מכונית

אבל אולי בעתיד המכוניות לא תהיינה אמצעי התחבורה היחיד. אפשר לצפות לכלי תחבורה שייקחו אותנו ממקום למקום ושלא יהיו מכוניות.

קחו למשל את רכבת הכבידה (ידועה גם בתור רכבת כוח המשיכה).
.

 

זה עובד מאוד פשוט: חופרים מנהרה דרך כדור הארץ. בונים רכבת שתיסע במנהרה הזו באמצעות נפילה חופשית. היא תיפול מהר יותר ויותר עד שהיא תגיע למרכז כדור הארץ שם היא תתחיל להאט עד שכשהיא תגיע לקצה המנהרה המהירות שלה תהיה אפס. ככה אפשר לחצות את כדור הארץ מצד לצד במהירות אדירה וכיוון שכוח המשיכה יעשה את רוב העבודה לא יהיה צורך בהרבה אנרגיה.

הנה סרטון שמסביר את העניין באנגלית פשוטה.

בסרט זיכרון גורלי (גרסת 2012) מעלית הכבידה מככבת (יחד עם המכוניות המעופפות הרגילות) – זו לא סיבה מספקת כדי לראות את הסרט הזה אבל זו גם לא סיבה לוותר עליו.

(נקודה מעניינת: נסיעה ברכבת-כבידה דרך כדור הארץ תארך תמיד בערך ארבעים ושתיים דקות, לא משנה המרחק שהיא חוצה. 42? באמת? המממ.)

עוד לא-מכונית אחת מוצגת בסרט "חזרה לעתיד". זוהי גם אחת מההמצאות הכי חשובות שכה הרבה אנשים מחכים להם: ההוברבורד (הלוח המרחף)

.

.

ויש מי שכבר עובד על זה.

המכונית האוטומטית

בחזרה למכוניות. הזכרנו את הסרט זיכרון גורלי. הסרט המקורי משנת 1990 הציג כלי רכב עתידני אחר. הרובוטקסי או הג'וני-קאב.

.

.

אפשר כמובן לתהות על עיצוב בובת הנהג. האם בעתיד יהיה מחסור במעצבי בובות מוכשרים?

בסרט של דיסני משנת 1958 מתוארות אוטוסטראדות עצומות שבהן נעים כלי רכב אוטומטיים לחלוטין.
.

 

והנה הקטע מהסרט שמדבר על תחבורת העתיד (המכוניות האוטומטיות מופיעות בערך בדקה השלישית.)

המכונית המהלכת

כמובן שמכוניות לא חייבות לנוע על גלגלים. הן יכולות לנוע על רגליים. ישנו ז'אנר שלם של מכונות שנעות על רגליים במקום גלגלים. אחד מהמפורסמים הוא המהלך (Walker) מסרטי מלחמת הכוכבים.
.

 

היו כבר מי שניסו כלי רכב שנעים על רגליים בעבר וגם היום נערכים ניסויים בתחום.

יש למה לחכות – לפחות בכל הקשור במכוניות.

***

נכתב בחסות משרד עורכי דין לתעבורה משה רבי – מתמחה בתחום דיני התעבורה ועוסק בתחום זה מזה כ-20 שנה.

 עורך דין תעבורה

  • Add Your Comment


דילוג לתוכן