מבנים מדהימים בעולם

כיוון שאפשר לעשות (כמעט) הכול עם בטון, אדריכלים שונים אכן עשו (כמעט) הכול עם בטון. יש הרבה מבנים מדהימים בעולם – בחרתי כמה שיכולים לייצג זוויות שונות של המדהים, המיוחד והמוזר.

האצטדיון האולימפי בבייג'ינג הוא דוגמה למה שאדריכל שאיננו מוגבל על ידי עניינים כמו כסף, תקנות וזכויות אדם יכול לעשות. יש מי שאוהב את זה; יש מי שרואה במבנה הזה דוגמה מושלמת לאדריכלות רעה. כך או כך, זהו מבנה מדהים.
.

 

אפשר להשתמש בבטון ולעשות דברים שדווקא נחבאים אל הכלים – משתלבים עם הסביבה שלהם כדי לבטא צניעות וכבוד למקום שבו הם נמצאים. קחו לדוגמה את המוזיאון לאמנות שבטשימה, יפן: טיפת בטון בין גבעות.

 
.

 

ומבפנים זה נראה ככה:
.

 

מזכיר קצת מבנה בטון משלנו, גם הוא לא רע בכלל:

 
.

 

מוזיאונים, בכלל, הם הרבה פעמים מבנים מדהימים. הנה המוזיאון של העיר מילווקי בארצות הברית שאותו תכנן סנטייגו קלטראווה שגם תכנן את גשר המיתרים בכניסה לירושלים. יש כאלה שאוהבים את הסגנון הזה.

 
.

 

העיר פראג היא גן עדן לחובבי הארכיטקטורה ומקום נהדר לפגוש בניינים נהדרים ומדהימים – יצירות בטון מיוחדות ומגוונות. מתקופת הארט-נובו אפשר למצוא את וילה הלנקה:

 
.

 

ומהתקופה הפוסט-מודרנית אפשר למצוא את הבית הרוקד של פרנק גרי וולדו מילוניץ'.

 
.

 

יש גם מבנים שלא מנסים להיות מאוד מתוחכמים ומצליחים בזה באופן נהדר. כמו למשל בית הסל שבאוהיו, ארצות הברית.

 
.

 

או בניין הספרייה הציבורית בקנזס:

 
.

 

אבל בנייני הבטון המדהימים ביותר הם אלו שעוד לא נבנו. למשל מה שאולי יהיה יום אחד מוזיאון לאמנות בלוס אנג'לס:

 
.

 

או מגדלי הקוברה המתוכננים בכוויית:

 
.

 

כנסיות מאז ומתמיד הציעו מבנים מדהימים – למי שאוהב את הסגנון. הנה דוגמה מדרנית מאיסלנד, מכל המקומות שבעולם:
.

 

לא רק אדריכלים גדולים בונים מבנים מדהימים. גם אנשים פשוטים יכולים. כזה איש היה פרדינאנד שבל – דוור מדרום צרפת שבשמך שלושים ושלוש שנים עמל על בניית הארמון האידיאלי וקיווה להיקבר שם. כשהתברר שלפי החוק הצרפתי הוא לא יוכל להיקבר בארמון שלו הוא בנה לעמו מוזוליאום בבית קברות בעירו ושם נקבר ב-1924.

 
.

 

***

מוגש בחסות ספיד – ניסור וקידוח בטון בשילוב שיטות קידוח יהלום.

ניסור וקידוח בטון

 

 

 

 

 

  • Add Your Comment


דילוג לתוכן