הנער המתבגר תקוע מול מסך המחשב? 3 דרכים להזיז אותו מהכסא

הגיל הזה מגיע בין אם אנחנו, כהורים, נאהב את זה ובין אם לא. הם טורקים לנו את דלת החדר בפרצוף, תקועים כל היום ללא נוע מול הפייסבוק, ממעטים לדבר איתנו ומסתובבים כל הזמן עם החברים.

אם מפריע לכם שרוב היום הם מתקשרים רק עם המסך (של המחשב, של האייפון או של האייפד), קבלו כמה טיפים שיעזרו לכם לגרום להם להיות מעורבים בפעילויות נוספות.

דברו איתם בגובה בעיניים

הדרך הטובה ביותר לגרום להם להתנהל אחרת היא לדבר איתם. הילד שלכם כבר לא בן 4, וזה אומר ששיחה בוגרת, בגובה העיניים, יכולה להיות הכלי הכי יעיל ליצור איתו תקשורת בונה יותר, להסביר לו מה מפריע לכם ומדוע רצוי שתהיה לו הפוגה מהמסך. השתדלו להימנע מלהיות שיפוטיים. שיחה כזו לא אמורה לכלול געירות, תוכחה או עצבים. חשוב שתמצאו טיימינג נכון, שתבואו רגועים ושתסבירו לנער בהיגיון מדוע להיות ישוב רוב שעות היום מול הפייסבוק לא ממש יקדם אותו בחיים.

הציעו להם ללכת לחוג

עודדו אותם להירשם לחוגים. חוץ מבית הספר והחברים, אם הנער המתבגר יהיה רשום למסגרת שבה הוא יכול למלא את הזמן הפנוי שלו בתוכן שהוא אוהב ומתחבר אליו, יהיה לו קל לסור מהמחשב. הרבה פעמים הילדים שלנו שקועים מול המסך, כי אין להם אלטרנטיבה. ברגע שתייצרו עבורם אחת כזו, באופן טבעי, זמן המסך שלהם יצטמצם. כדורסל נוער, רכיבה על סוסים, התעמלות קרקע, תרגול יוגה או נגינה- שבו עם המתבגר יחד וחשבו איזה חוג הכי יתאים לו ויאפשר לו לבטא צדדים חזקים שלו.

אהבו את מה שאתם לא אוהבים בהם

הדרך השלישית והאחרונה עומדת בניגוד לטיפ הראשון שלנו אבל גם היא יכולה לעבוד. לפי אמונות ועקרונות ניו-אייג'ים עלינו לאהוב כל דבר בילדים שלנו, גם את מה שאנחנו לא אוהבים. במקום לבקר, לשפוט, להעיר ולגעור- ניטיב לעשות אם נאהב את ההתנהגות שלהם שמעצבנת אותנו, כלומר נאהב אותם כפי שהם, גם כשהם תקועים מול המסך וזה נראה לנו כמו בזבוז זמן משווע ונטול תכלית. העקרון הזה מבוסס על הנחת העבודה, כי אין אמת אבסולוטית, וכי העמדות שלנו אינן האמת לאמיתה, אלא פרשנות של המציאות המבוססת על ניסיון החיים שלנו ועל חוויות קודמות שלנו. זה אומר, שאם נלמד לאהוב את הרביצה של הנער מול הפייסבוק, שכרגע נראית לנו לא תועלתית בעליל, אנחנו נפסיק לסבול, כי כבר יפסיק להפריע לנו שהוא תקוע מול המסך. סיכויים טובים שכשנצליח לעשות זאת, הילד יתחיל לשנות את התנהגותו כי אנחנו נגלה רכות ואהבה, שיפרקו את הרצון שלו "לעשות דווקא".

  • Add Your Comment


דילוג לתוכן